Η Ε’ και η ΣΤ’ στη Μαρώνεια

Την ευκαιρία να επισκεφθούν την 2η Μοίρα Σταθμού Ελέγχου και Προειδοποίησης της πολεμικής αεροπορίας στη Μαρώνεια είχαν οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ δημοτικού του ΑΞΙΟΝ.

Οι μαθητές μας περιηγήθηκαν στους χώρους της αεροπορίας και έμαθαν για την αποστολή, τη χρησιμότητα και την προσφορά της μονάδας. Ταυτόχρονα παρατήρησαν από κοντά τα ραντάρ και έμαθαν για τη λειτουργία τους, ενώ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το ελληνικό FIR και να διακρίνουν πολιτικά και πολεμικά αεροσκάφη, μαθαίνοντας ταυτόχρονα για τη λειτουργία τους.

Στη συνέχεια επισκέφθηκαν το αρχαίο θέατρο Μαρώνειας και ξεναγήθηκαν στον χώρο, μαθαίνοντας πληροφορίες για την εποχή λειτουργίας του, τις μετατροπές που επέστη αλλά και τα ευρήματα των ανασκαφών.

Ήταν μια μέρα γεμάτη γνώση και εμπειρίες που θα μείνουν αξέχαστες.