Επίσκεψη στο μεγαλύτερο φράγμα των Βαλκανίων

Στο μάθημα της Φυσικής και της Γεωγραφίας, οι μαθητές της Ε’ και ΣΤ’ του ΑΞΙΟΝ μελετούν και μαθαίνουν και για την ενέργεια, το φυσικό περιβάλλον, αλλά και τα ανθρωπογενή χαρακτηριστικά.

Μια επίσκεψη, όπου η πληροφορία και η μάθηση αποκτώνται βιωματικά είναι η καλύτερη μέθοδος κατανόησης της γνώσης.

Το φράγμα Θησαυρού στη Δράμα και στο Νέστο ποταμό με ύψος 172 μέτρα είναι το ψηλότερο στην Ελλάδα και στα Βαλκάνια.
Αυτό επισκέφθηκαν τα παιδιά μας και είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά όλα αυτά που μαθαίνουν μέσα στη τάξη, να εκφράσουν τις απορίες τους και φυσικά να θαυμάσουν τόσο τη θέα, αλλά και αυτό το ανθρώπινο δημιούργημα!

Παρατήρησαν τη λειτουργία του φράγματος, έμαθαν την έννοια του ταμιευτήρα και συζήτησαν τον τρόπο, με τον οποίο ένα φράγμα καταφέρνει να μετατρέψει τη δυναμική ενέργεια σε ηλεκτρική.

Ένας βασικός στόχος του μαθήματος είναι και η ευαισθητοποίηση των μαθητών σε πηγές ενέργειας που δεν προκαλούν ρύπους στο φυσικό μας περιβάλλον.

Στη συνέχεια έγινε επίσκεψη στην πανέμορφη τεχνητή λίμνη της Πλατανόβρυσης, η οποία τροφοδοτείται από το ομώνυμο φράγμα της περιοχής, όπου η θέα είναι πραγματικά μαγευτική και ιδανική για φωτογραφίες!

Έννοιες που φάνταζαν δύσκολες, τελικά έγιναν απόκτημα!
Συγχαρητήρια στις συνοδούς κυρίες Πετρίνα, Κατερίνα, Μαρία και στο οδηγό μας κ. Τάσο.

Καλή συνέχεια με την ουσιαστική βιωματική εκπαίδευση.