Η εκπαιδευτική αυτή χρονιά είναι μια δοκιμασία για όλους

Η εκπαιδευτική αυτή χρονιά είναι μια δοκιμασία για όλους, μαθητές, δασκάλους και γονείς.

Στις 11 Μαρτίου άλλαξε η καθημερινότητα μας, άλλαξαν οι συνήθειες μας και οι συμπεριφορές όλων.

Προτεραιότητα μας ήταν και είναι η υγεία και η προστασία όλων γύρω μας.

“Μείναμε σπίτι”, προσέξαμε, ελαττώσαμε τις μετακινήσεις μας και τηρήσαμε τις αποφάσεις των ειδικών υγείας.
Γι´αυτό άλλαξε και η λειτουργία των σχολείων, όπως τα ξέραμε. Δεν σταμάτησε όμως η εκπαιδευτική διαδικασία.

• Στο ΑΞΙΟΝ προσαρμοστήκαμε γρήγορα και εφαρμόσαμε τρόπους εκπαίδευσης από απόσταση με ορισμένες ώρες κάθε μέρα. Διατηρήσαμε την επαφή με τους μαθητές μας και καλύψαμε τις πολλές ώρες παραμονής στο σπίτι.
  • Όσο περνούσαν οι μέρες προστέθηκαν περισσότερα μαθήματα και η διδασκαλία έγινε πιο αποδοτική.
  • Συνολικά έγιναν πάνω από 1.000 ώρες μάθησης σε όλες τις τάξεις Δημοτικού, Γυμνάσιου και Λυκείου.
  • Η εμπειρία από όλη αυτή την διαδικασία μας βοήθησε να δημιουργήσουμε ψηφιακές τάξεις και να είμαστε ακόμη πιο έτοιμοι αν χρειαστεί κάτι ανάλογο ξανά στο μέλλον.
  • Χρησιμοποιήσαμε την διαδικτυακή εκπαίδευση για να παρέχουμε συνεχή και ολοκληρωμένη βοήθεια κάθε μέρα.

Έτσι, οι γονείς έχουν τελικά και αυτή τη περίοδο, ένα σχολείο βοηθό και συνεργάτη για κάθε ώρα, ημέρα, εβδομάδα, μήνα, χρόνο.

Από τη Δευτέρα 1 Ιουνίου επανέρχονται: το Νηπιαγωγείο και το Δημοτικό, αφού ετοιμάστηκαν απολύτως.