Επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής

Οι μαθητές της Α’ Δημοτικού επισκέφθηκαν σήμερα το Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής και παρακολούθησαν εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Οι δώδεκα θεοί του Ολύμπου». Η πρώτη γνωριμία των μαθητών με τους δώδεκα θεούς πραγματοποιήθηκε μέσω μίας ηλεκτρονικής παρουσίασης, όπου τα παιδιά είχαν την ευκαιρία να δουν την μορφή κάθε θεού και το χαρακτηριστικό σύμβολο με το οποίο είναι συνδεδεμένος ο καθένας. Στη συνέχεια, οι μαθητές περιηγήθηκαν στους χώρους του μουσείου, προσπαθώντας να εντοπίσουν διάφορα από τα εκθέματα που τους δόθηκαν σε μορφή εικόνας. Έπειτα, κλήθηκαν να αντιστοιχίσουν κάθε αντικείμενο με τον θεό που ταίριαζε. Τέλος, δύο αντικείμενα που σχετίζονται άμεσα με τον θεό Άρη και την θεά Αφροδίτη, ένα σπαθί και ένα καθρεφτάκι αντίστοιχα, πήραν τη δική τους μορφή μέσα από τις εικαστικές παρεμβάσεις των μικρών μαθητών. Ευχαριστούμε πολύ για την ξενάγηση.