Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ

Μία επίσκεψη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Μουσείο Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ μένει πάντα αξέχαστη!

Οι μαθητές των Δ’, Ε’ και ΣΤ’ τάξεων του δημοτικού ΑΞΙΟΝ, είχαν την ευκαιρία να δούνε από κοντά όλα αυτά τα μαγικά θεάματα που προσφέρει το ΝΟΗΣΙΣ.

Οι μαθητές ταξίδεψαν στο Σινικό τείχος της Κίνας μέσω του προσομοιωτή, έμαθαν για τη σημασία της μηχανικής και τα θαύματα που έχουν πραγματοποιήσει σημαντικοί μηχανικοί αυτού του κόσμου, ταξίδεψαν στους πλανήτες του γαλαξία μας και στο σύμπαν, βλέποντας όλα αυτά που δε χωράει το μυαλό μας, στο πλανητάριο.

Ακόμη, επισκέφθηκαν τις εκθέσεις του Μουσείου Τεχνολογίας του ΝΟΗΣΙΣ, όπου αρχικά είδαν εκθέματα σχετικά με την αρχαία ελληνική επιστήμη και τεχνολογία κι έπειτα περιηγήθηκαν ανάμεσα στα πιο γνωστά μοντέλα αυτοκινήτων των βιομηχανιών: Ford, Volkswagen, Porsche, MINI, όπου τα βλέμματα έκλεψε ο αγαπημένος «σκαραβαίος».

Φυσικά, οι μαθητές περιηγήθηκαν και στο Τεχνοπάρκο, το οποίο με τα διαδραστικά παιχνίδια του μαγεύει μικρούς και μεγάλους, ξεγελώντας τους, χρησιμοποιώντας νόμους και κανόνες της Φυσικής.