Robo-camp 2013: Ημέρα 2η

robocamp_day2

Δεύτερη μέρα στο Robocamp 2013. Φτάσαμε στο σχολείο και κατευθείαν πήγαμε για πρωινό.

Στη συνέχεια μαζευτήκαμε στο χώρο του νηπιαγωγείου και πήγαμε όλοι μαζί στην αυλή του Γυμνασίου, όπου μας περίμενε ο γυμναστής των σχολείων κ. Παναγιώτης Μαυρίδης. Η αθλητική μας δραστηριότητα σήμερα περιελάμβανε την αναβίωση των Ολυμπιακών αγώνων.

OlympicGames3 OlympicGames2
OlympicGames6 OlympicGames7

Όλα τα παιδιά συμμετείχαμε σε μια σειρά ολυμπιακών αγωνισμάτων, μάθαμε τις τεχνικές των αθλητών ενώ στο τέλος μας απονεμήθηκε και αναμνηστικό δίπλωμα.

Στις 11:15 κάναμε ένα διάλειμμα για να ξεκουραστούμε και να ξεκινήσουμε τη δραστηριότητα της ρομποτικής.

Σήμερα χωριστήκαμε στις ομάδες που ορίστηκαν από χτες και η κάθε ομάδα κάθισε σε ξεχωριστό τραπέζι.

Οι μικρότεροι ασχοληθήκαμε με το σετ WeDO και οι μεγαλύτεροι με το mindstorms της LEGO.

robotics2_1 robotics2_1
robotics2_3  robotics2_7