Συμμετοχή στο μαθητικό συνέδριο λογοτεχνίας

Συμμετέχουμε στο σπουδαιότερο μαθητικό συνέδριο λογοτεχνίας που γίνεται για 8η χρονιά στη Πόλη των πόλεων, στην Κωνσταντινούπολη 1-5 Απριλίου 2020, τιμώντας τον Ελληνισμό.

Φέτος είναι αφιερωμένο στον Γιάννη Ρίτσο τον ποιητή της Ρωμιοσύνης, με 16 θεματικές ενότητες.
Συμμετέχουν 22 σχολεία από την Ελλάδα και το εξωτερικό, δεκάδες εκπαιδευτικοί, λογοτέχνες άνθρωποι των γραμμάτων & των τεχνών, ακαδημαϊκοί, πανεπιστημιακοί δάσκαλοι και δημοσιογράφοι και δίνουν πολύπλευρες διαστάσεις στο αξιόλογο αυτό συνέδριο.

Το ΑΞΙΟΝ συμμετέχει για 6η χρονιά και η αντιπροσωπία του με την επίβλεψη της κ. Μαρίνας Αλατά θα ασχοληθεί με τη θεματική ενότητα:
“Μύθοι και ιστορία στο έργο του Γ. Ρίτσου ” και ειδικό σύμβουλο τον φιλόλογο & συγγραφέα Θωμά Κοροβίνη.
Θέμα εισήγησης μαθητών:
”Στοιχεία και σύμβολα θρησκευτικής και λαϊκής λατρείας στη ποίηση του Ρίτσου”.
Το συνέδριο τελεί υπό την αιγίδα του Οικουμενικού Πατριαρχείου.
Συνδιοργάνωση: Εκπαιδευτήρια Μαντουλίδη της Θεσσαλονίκης και το Ζωγράφειο της Πόλης.