Συμμετοχή στον τελικό του FLL 2018

Άλλη μια επιτυχημένη παρουσία σε τελικό του FIRST LEGO League μετρούν οι Robo Axion.

Στις 3 και 4 Μαρτίου 2018 πραγματοποιήθηκε ο τελικός του FLL 2018. Μετά την κατάκτηση του 1ου βραβείου στην παρουσίαση του project στον προκριματικό της Ξάνθης η ομάδα μας εντυπωσίασε για ακόμη μια φορά.

Υποδειγματική έρευνα, ευφάνταστη παρουσίαση, ομαδικότητα, αλληλοσεβασμός… ήταν  μόνο μερικά από τα σχόλια των κριτών για την ομάδα ρομποτικής του δημοτικού ΆΞΙΟΝ. Το νησί ΥΔΩΡΟΣ κέρδισε τις εντυπώσεις και μαγνήτισε  τα βλέμματα κριτών και κοινού.

Οι μαθητές μας διασκέδασαν, συναναστράφηκαν με άλλες ομάδες, έμαθαν, συνεργάστηκαν και πέρασαν ένα ευχάριστο Σαββατοκύριακο.

Οι Robo Axion απέσπασαν τιμητική διάκριση για την επιτυχημένη παρουσία τους στους διαγωνισμούς ρομποτικής τα τελευταία 5 χρόνια, κατακτώντας 8 σημαντικές διακρίσεις. Επίσης, τιμήθηκε και ο δ/νων σύμβουλος του ΆΞΙΟΝ για τη συνεισφορά του σχολείου στη διάδοση  της ρομποτικής στη Θράκη!

Ραντεβού στην επόμενη διοργάνωση. Μέχρι τότε συνεχίζουμε να εμπλέκουμε τη ρομποτική στην εκπαιδευτική διαδικασία και να μαθαίνουμε μέσα από έναν τόσο ευχάριστο τρόπο.