Υγεία και προστασία από την επιδημία.

• Νέα

Το πρώτο θέμα που απασχολεί φέτος τις οικογένειες είναι η υγεία και η προστασία από την επιδημία.

Τα σχολεία θα ανοίξουν κανονικά αλλά φέτος χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή για τα παιδιά μας.

Η ασφάλεια στο σχολείο είναι βασικότατο στοιχείο.

• Όλοι οι γονείς θέλουν ασφαλές περιβάλλον για τα παιδιά τους.
  • Η επιλογή τη νέα σχολική χρονιά είναι ένα ασφαλές σχολείο.
  • Στο ΑΞΙΟΝ η ασφάλεια των μαθητών μας είναι δεδομένη. Εκ κατασκευής διαθέτει όλες τις προϋποθέσεις.
  • Ήδη έχουν ληφθεί όλα τα απαραίτητα μέτρα για τη λειτουργία των σχολείων, όπως ορίζει το πρωτόκολλο, για την καταστολή της έξαρσης του covid-19.
  • Το σχολείο δεν έκλεισε καθόλου, συντηρείται, βελτιώνεται, προστατεύεται.

Άλλωστε με την επανέναρξη των μαθημάτων τον Ιούνιο πετύχαμε:

• Όλα τα τμήματα να λειτουργούν καθημερινά κι όχι εκ περιτροπής.
  • Να υπάρχει συνεχής, σχολαστικός καθαρισμός και απολύμανση των χώρων σε όλη τη διάρκεια της ημέρας.
  • Υπήρχε ειδική και επιπλέον μέριμνα από το προσωπικό καθαριότητας στις τουαλέτες.
  • Έγιναν μαθήματα και σε εξωτερικούς χώρους, φυσικά αεριζόμενους.
  • Η ολοκλήρωση της ύλης, οι επαναλήψεις και τα αποτελέσματα ήταν άψογα.
  • Δε δημιουργείται πουθενά συνωστισμός, καθώς υπάρχουν μεγάλες εκτάσεις που χρησιμοποιούν οι μαθητές μας.

Με αίσθημα ευθύνης θα συνεχίσουμε να εφαρμόζουμε όποια μέτρα απαιτηθούν και τον χειμώνα.
Τα αυστηρά πρωτόκολλα που εφαρμόσαμε ήδη από τον Ιούνιο και η κατά 95% (!) συμμετοχή των μαθητών μας στα δια ζώσης μαθήματα εγγυώνται και την επιτυχή διαχείριση κάθε έκτακτης συνθήκης.

Ως γονείς επιλέγουμε ένα σχολείο που ξέρει και μπορεί να διαχειριστεί ό,τι προκύψει, ένα σχολείο που μπορούμε να εμπιστευτούμε τα παιδιά μας, και για την υγεία τους και για τη παιδεία τους!

Το αξίζουν.