ACMUN: 16th Model United Nations Conference

Η προσομοίωση του Μοντέλου Ηνωμένων Εθνών (MUN) αποτελεί πρόκληση για τους μαθητές που συμμετέχουν ενεργά και συνεργάζονται ως διπλωμάτες λαμβάνοντας ομόφωνα αποφάσεις για την ευημερία της χώρας που εκπροσωπούν.

Φέτος, τηρουμένων των συνθηκών, οι μαθητές του Γυμνασίου και Λυκείου ΑΞΙΟΝ έλαβαν μέρος στο 16ο MUN διαδικτυακά (12- 14 Φεβρουαρίου) που διοργάνωσε το Κολλέγιο Ανατόλια της Θεσσαλονίκης. Πρόκειται για ένα συνέδριο υψηλής ποιότητας που δίνει την ευκαιρία σε μαθητές και φοιτητές της ενθάρρυνσης της διπλωματικής συζήτησης, την ευαισθητοποίηση σε κρίσιμα ζητήματα και την ενδυνάμωση των νέων ηγετών.

Η επίσημη γλώσσα του συνεδρίου ήταν η αγγλική με συμμετοχές από την Ελλάδα, την Κύπρο, τις Ηνωμένες Πολιτείες Αμερικής, Πολωνία, το Ισραήλ, την Τουρκία.

Οι μαθητές που έλαβαν μέρος: Κορίνα Καλλαντζή Γ΄ γυμνασίου Παναγιώτης Αλεξανδρής Γ΄ γυμνασίου Σωκράτης Παράσχου Γ΄ γυμνασίου Ευάγγελος Μαρκόπουλος Β΄ λυκείου Αθηνά Ιωαννίδου Β΄ λυκείου Μαρία Στεφανοπούλου Β΄ λυκείου

Οι υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Μαρίνα Αλατά, φιλόλογος & Διευθύντρια του Γυμνασίου Gillian Epimenidou, αγγλικής φιλολογίας