Είναι μαθητικό συνέδριο προσομοίωσης των εργασιών του Οργανισμού Ηνωμένων Εθνών.
Φέτος οργανώνεται στη Θεσ/νίκη η 15η ετήσια σύνοδός του.
Στόχος του μαθητικού συνεδρίου είναι η ευαισθητοποίηση των νέων σε ζητήματα πολιτικού, ανθρωπιστικού, πολιτιστικού, αναπτυξιακού κ περιβαντολλογικού ενδιαφέροντος.
Οι μαθητές που συμμετέχουν από τα σχολεία ΑΞΙΟΝ εκπροσωπούν τις χώρες Αζερμπαιντζάν κ Νότιος Αφρική.
Μέσα στα ποικίλα ωφέλη που αποκομίζουν οι μαθητές, είναι η βελτίωση των ρητορικών τους ικανοτήτων με την δημόσια έκφραση των ιδεών τους και της υποστήριξης αυτών μέσω του “debate”.
Φοίβο, Άρη, Νίκο, Αληκαάν, Γιώργο και κα. Εύα, καλή σας επιτυχία…
![Το ΑΞΙΟΝ συμμετέχει και στο φετινό MUN.](https://www.axion.edu.gr/wp-content/uploads/2016/12/15338738_1195275530518320_5083216465384512609_n-1.jpg)