Διακρίσεις στον μαθηματικό διαγωνισμό ‘ΘΑΛΗΣ’

Συγχαρητήρια στο Νίκο, Βασίλη, Άκη και Ηλία απ´το ΑΞΙΟΝ και σε όλα τα παιδιά της περιοχής μας που πέτυχαν.

Οι μαθητικοί διαγωνισμοί, οι πανελλήνιοι και πολύ περισσότερο οι διεθνείς, προσφέρουν σε μαθητές ευκαιρίες να συναγωνιστούν σε ευρύτερο επίπεδο.

Είναι εμπειρίες που ενισχύουν την αυτοπεποίθησή τους αλλά αποτελούν και στοιχεία του βιογραφικού τους, χρήσιμα για την εισαγωγή τους σε αξιόλογα διεθνή ΑΕΙ.

Οι μαθητές συμμετέχουν στα μαθήματα που έχουν έφεση.
Οι διαγωνισμοί της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (EME) είναι ιδιαίτερα απαιτητικοί.

Μπράβο σε όσους μαθητές συμμετείχαν και συγχαρητήρια σε όσους πέρασαν τον “ΘΑΛΗ” και μπήκαν στην επόμενη φάση.

Χαιρόμαστε ιδιάιτερα για τους μαθητές μας Νίκο Γεωργιάδη, Βασίλη Τσαβαλιά, Άκη Ταχτσίδη & Ηλία Ροδίτη.

Αποτελέσματα διαγωνισμού ‘ΘΑΛΗΣ’ Γ’ Γυμνασίου 2018-2019

Αποτελέσματα διαγωνισμού ‘ΘΑΛΗΣ’ Β’ Λυκείου 2018-2019

Εξεταστέα ύλη:
Για τον πρώτο διαγωνισμό “ΘΑΛΗΣ” είναι η διδακτέα ύλη όλων των προηγουμένων τάξεων.
Για τον δεύτερο διαγωνισμό “ΕΥΚΛΕΙΔΗΣ” είναι η διδακτέα ύλη όλων των προηγουμένων τάξεων και η διδακτέα ύλη του Α’ τριμήνου αυτής της τάξης.
Για τον τρίτο διαγωνισμό “ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ”  και τον «Προκριματικό διαγωνισμό» θεωρείται η ύλη των Διεθνών Μαθηματικών!
Οι επόμενες φάσεις του διαγωνισμού στα Μαθηματικά:
“Ευκλείδης” Σάββατο 19 Ιανουαρίου 2019
“Αρχιμήδης” Σάββατο 23 Φεβρουαρίου 2019